Bill Hybels on Willow Creek Community Church (asut 1975) megakiriku asutaja. Sellega on seotud Willow Creek Association – WCA (organisatsioon, asut 1992, Hybels on juhtkonnas), mis koondab ca 7000 liikmeskirikut 90st denominatsioonist üle maailma. Organisatsiooni kuulumiseks tuleb maksta liikmetasu ja olla nõus selle printsiipidega. WCA viib läbi üleilmselt juhtimisüritust nimega Global Leadership Summit (GLS), mis on GLSi lehe andmeil jõudnud tänaseks 128 riiki ja mille ametlikuks asutajaks peetakse Bill Hybelsit. WCA lehel toodud kirjelduse järgi on GLS kanal, läbi mille edastada WCA visioone.
Allikad:
http://www.willowcreek.org/ – Willow Creek Community Church koduleht, vaadake, mis on adventistidel sealt õppida
https://www.willowcreek.com/about/ – Willow Creek Association koduleht, seal on ka tutvustav video
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Bill_Hybels https://en.m.wikipedia.org/wiki/Willow_Creek_Association#The_Global_Leadership_Summit
http://www.followthegls.com/about/
WCA ega GLS ei ole kuidagi sarnased ADRAga. ADRA on humanitaarabiorganisatsioon. WCA on selgelt ärilis-religioosne organisatsioon, mis viib läbi ärilis-religioosset juhtimisüritust GLSi. Enamikele WCA ja GLSi materjalidele pääseb ligi liikmetasu makstes, mistõttu peab natuke rahakotti kergendama, et tõendada, mida nad õpetavad ja mis seltskond seal koos on.
Üks õpetusi, mis on põimitud ka GLSi koolitustesse, on “Spiritual Formation” (vaimulik vormimine). Tõend, et nad seda õpetavad, on WCA (GLSi läbi viiva organisatsiooni) kodulehel: https://www.willowcreek.com/wca_browseresults.asp?ministry=grw. Siin on valik materjale, mille alusel seda teemat õppida. Kes tahab, saab sealsamas heita pilgu WCA materjalide (raamatud, videod, õppematerjalid) autoritele ja uurida nende tausta, et teha omad järeldused.
WCA liikmete hulgas on ka adventkogudusi: http://www.willowcreek.com/membership/profilesearch.asp. Google’i puhvrist võib leida märksa pikemaid nimekirju, samuti adndrews.edu libraryst, mis näitab, et ka kogudused satuvad eksitusse, ent ilmselt hiljem loobuvad liikmelisusest.
Tundub ohutu?
Mida arvavad adventkoguduse pastorid ja juhid “Spiritual Formation” ja “Contemplative Prayer” (mõtisklev palve) õpetustest?
Üks video Adventist-laymen’s Services & Industries konverentsilt: https://youtu.be/Ozl_sUM9djI – “Spiritual Formation and Contemplative Prayer,” 3ABN Night Light, 2012 ASI Convention
Kõnelevad: NAD president Dan Jackson, C. A. Murray, Frank Fournier, Mark Finley, Derek Morris, Howard Lane, and Dan Houghton.
Tegemist on nii peene valeõpetusega, et isegi Derek Morris sattus eksitusse ja õpetas seda nii adventistide õppeasutustes (selle kohta on tõendeid ka adventperioodika väljaannetes, mh käib korduvalt läbi Bill Hybelsi nimi). Samuti oli paar aastakümmet pastoritele suunatud adventajakirja Ministry Magazine lehekülgedel megakirikuvaimustust ja Bill Hybelsi nii süütumaid ja ohtlikumaid õpetusi (vt arhiive). “Spiritual formation” teemadel tehti uurimustöid ja võeti megakirikute (sh nimeliselt Willow Creek megakiriku jt) eeskujul koguduse liikmeskonna kasvatamise üheks suunaks (vt adventistide arhiive). Mark Finley on väga tugev eestkõneleja nende õpetuste ohtude osas.
Tsitaat: “As some of you may know, Derek Morris has been involved in Spiritual Formation for some time, but in this video he now warns of its dangers. The panel talks about terms such as Spiritual Formation, Centering Prayer, Emerging Church and Contemplative Prayer.”
(Tõlge: Nagu mõned teist võivad teada, siis on Derek Morris mõnda aega olnud seotud vaimuliku vormimisega (spiritual formation), kuid selles videos hoiatab ta selle praktika ohtude eest. Paneeldiskussioonil arutatakse selliste terminite üle nagu vaimulik vormimine, keskendav palve (centering prayer), muutuv kirik (emerging church) ja mõtisklev palve (contemplative prayer).)
Mark Finley on nende õpetuste ohtutest korduvalt kõnelenud ja kirjutanud artikleid. Viimastel aastatel on need mõtted jõudnud ka pastorite lugemislauale. Lugege palun ka ise:
2012. aasta artiklis, ajakirjas Ministry Magazine, paljastab Finley, mis on nende õpetuste tõeline juur, miks ja millisel kujul on need ohtlikud, kuidas defineerida ja millistele allikatele tasub meil toetuda: “Biblical Spirituality: Rediscovering Our Biblical Roots or Embracing the East?” https://www.ministrymagazine.org/archive/2012/08/biblical-spirituality-rediscovering-our-biblical-roots-or-embracing-the-east
Tsitaat: “When the term spiritual formation is used to describe contemplative spirituality, centering prayer, and a religious experience based on a mystical involvement, however sincere its proponents may be, it is certainly not biblical. If by spiritual formation we mean blending the meditative techniques of priests and monks or non-Christian religions with biblical ideas to achieve some sort of spiritual oneness with the so-called spark of divine within us, this is not biblical at all.” – Mark Finley
(Tõlge: Kui termini “vaimulik vormimine” all mõeldakse “mõtisklevat spirituaalsust”, “keskendavat palvet” ja müstilise religioosse kogemusega seotut, siis ükskõik kui siirad on selle eestkõnelejad, ei ole see kindlasti piibellik. Kui peame vaimuliku vormimise all silmas preestrite ja munkade või mittekristlike religioonide meditatsioonitehnikate segamist piibellike ideedega mingi meis oleva jumaliku sädemega üheks saamiseks, siis pole see üldse piibellik.)
Mida arvab adventkoguduse president Ted N. C. Wilson Spiritual Formation liikumisest ja megakirikute praktikatest? Lugege siit: https://news.adventist.org/en/all-news/news/go/2010-07-03/wilson-calls-adventists-to-go-forward-1/ ja siit: https://en.wikipedia.org/wiki/Ted_N._C._Wilson
Tsitaat: “After cautioning against adopting unscriptural fads in end-time ministry, Wilson mentioned some specifics: “We must be vigilant to test all things according to the supreme authority of God’s Word and the council with which we have been blessed in the writings of Ellen G. White. Don’t reach out to movements or megachurch centers outside the Seventh-day Adventist Church which promise you spiritual success based on faulty theology. Stay away from non-biblical spiritual disciplines or methods of spiritual formation that are rooted in mysticism such as contemplative prayer, centering prayer, and the emerging church movement in which they are promoted.”
Instead, he said, believers should “look within the Seventh-day Adventist Church, to humble pastors, evangelists, Biblical scholars, leaders, and departmental directors who can provide evangelistic methods and programs that are based on solid Biblical principles and The Great Controversy theme.”
Believers were also cautioned to use discernment in worship styles: “Use Christ-centered, Bible-based worship and music practices in church services,” Wilson said. “While we understand that worship services and cultures vary throughout the world, don’t go backwards into confusing pagan settings where music and worship become so focused on emotion and experience that you lose the central focus on the Word of God. All worship, however simple or complex should do one thing and one thing only: lift up Christ and put down self.”” – Adventist News Network
(Tõlge: Pärast hoiatamist mittepiibellike trendide eest lõpuaja koguduses nimetas Wilson mõnda spetsiifilist: “Peame olema hoolsad testimaks kõike Jumala sõna ülima autoriteedi ning nõuannetega, millega meid on õnnistatud Ellen G. White’i kirjutistes. Ärge sirutuge liikumiste või megakirikute poole väljaspool seitsmenda päeva adventistide kogudust, mis lubavad teile vaimulikku edu, toetudes vigasele teoloogiale. Hoidke eemale ebapiibellikest vaimulikest distsipliinidest või vaimuliku vormimise meetoditest, mille juured on müstikas – nagu mõtisklev palve, keskendav palve ja muutuv kirik – kus neid propageeritakse.”
Ta ütles, et selle asemel peaks usklikud “otsima seitsmenda päeva adventistide kogudusest alandlikke pastoreid, evangeliste, piibliuurijaid, juhte ja osakondade juhte, kes saavad jagada evangelistlikke meetodeid ning programme, mis toetuvad tugevalt Piiblis ja suure võitluse teemas leiduvatele põhimõtetele.
Usklikke kutsuti ka üles mõistlikkusele teenimise stiili osas: “Kasutage teenistustel kristusekeskseid ja Piiblil põhinevaid teenimise ja muusika praktikaid”, ütles Wilson. “Samal ajal, kui mõistame, et teenistused ja kultuurid on üle maailma erinevad, ärge minge liiga kaugele, segades sisse paganlikke seadeid, kus muusika ja kummardamine on nii emotsioonile keskendunud, et fookus Jumala sõnalt kaob. Kogu kummardamine, ükskõik kui lihtne või keerukas, peaks tegema üht ja ainult üht: tõstma üles Kristust ja alla suruma ennast.””)
Kas pole täpselt vastupidine sellele, mida praktiseeritakse GLSi üritustel ja megakirikutes?
Mida arvavad tuntud adventpastorid ja -kirjanikud sellest liikumisest ja õpetuste mõjust? Kõnelevad John Bradshaw, Doug Batchelor, Howard peth, Dr Herbert Douglass, Rick Howard ja Derek Morris: https://www.youtube.com/watch?v=YKeQ0i3fxw4 – Spiritual Formation: Prominent Seventh-day Adventists Speak Out Against Spiritual Formation
On selge, et need teemad ja terminid vajavad emakeelset ülevaadet ja defineerimist, sest samadel terminitel, ainult teises kontekstis, võib olla ka ohutu ja sisult teine kasutus. Soovija saab aga tausta, konteksti ja praktikat arvestades aru, millest parasjagu jutt.
GLSil on palju edukaid ja inspireerivaid, sh siiraid, kõnelejaid ettevõtjaist pastoriteni, kes innustunult põimivad oma juhtimiskogemusi religioossete kogemustega. Bill Hybels ise oskab hästi kirjutada. Samas on adventistidel mitmeid suurüritusi ja konverentse, mis ühendavad koguduste juhte, pastoreid, misjonäre ja realiikmeid, kus on ka töötube ja kõnesid piibellikest juhtimispõhimõtetest; inspireerivaid kogemusi suurte koguduste rajamisest tühjalt kohalt; miljonäridest ettevõtjad jagavad oma kogemusi jne (kasvõi ASI, mis on USAs mastaapne üritus, kui Euroopa omad väikeseks jäävad).
Miks mitte meie oma koguduse juhtidelt ja edukailt ettevõtjailt vaimulikus keskkonnas inspiratsiooni ammutada? Ja kui vaimulik keskkond pole oluline, siis mittereligioosseid juhtimiskonverentse ja koolitusi on nii Eestis kui maailmas palju ja kas pole lihtsam keskenduda oma erialasele koolitusele, kui ei pea valvama, kas religioosne materjal sõnumi vahel pole mitte libe rada (ja jamasti siis ju, kui ei valva ja neist sõnumeist enda mõtete loomulik osa saab). Üks ja sama kõneleja võib eri keskkondades (nt akadeemilises vs GLSi keskkonnas) oma mõtteid edasi anda väga erineva sisulise alatooniga. Miks toetada vale vaimu külvavat organisatsiooni rahaliselt ja moraalselt?
Kas ASI tõesti ei kõlba? http://www.adventistreview.org/2013-1522-p16
Võrrelge GYCd tutvustavat videot GLSi tutvustava videoga: https://vimeo.com/131566624 – What is GYC?